Baklan Gıda
Mucize Yiyecek

Mucize Yiyecek

Antik zamanlarda sadece tanrıların hakedebileceği kadar mucizevi ve özel bulunan ceviz, artık günlük hayatımızın içerisinde daha kolay ulaşılabilir.

Tek başına gıda takviyesi veya ara öğünlerde sıkça tüketilirken, aynı zamanda çoğu yemek, tatlı, salata ve ekmek gibi yiyecekleri de lezzetlendiren ve özelleştiren gıdalar arasında başı çekiyor.

Neden Mucizevi?

Cevizin içerisindeki bileşenlerden bazıları bize ne anlatıyor?

Doymamış Yağ Asitleri: İnsan vücudu doymamış yağ asitlerinin birçoğunu kendisi üretir, linoik asit ise vücudumuzun kendisinin üretemediği doymamış yağ asitlerindendir. Ceviz üretilemeyen ama gereksinim duyulan Linoik asit bakımından oldukça zengin bir besindir. Yapılan araştırmalara göre linolik asit potansiyel bir anti-kanserojen maddedir.

Ceviz aynı zamanda;

Demir: Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklardan korunmamızda yardımcı olan demir minerali

B1 Vitamini: Sinir sistemimizin daha sağlıklı olmasını sağlayan B 1 vitamini

B6 Vitamini: Bağışıklık sistemimiz için önemli olan ve kan hücresi üreten B 6 vitamini bakımından da zengin bir besindir.

Omega 3: Kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenen Omega 3 açısından en zengin ağaç yemişidir.

Polifenol: Yaygın tüketilen yemişler arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahip olanıdır. Polifenol’ün büyük çoğunluğu antioksidandır ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada önemli bir rolü vardır.

Endotelyal: Düzenli ve kontrollü ceviz tüketiminin, aşırı kilolu bireylerde daha sık görülen organ yağlanmasına karşı endotelyal; yürek, kan, lenf damarları ve vücuttaki diğer içi sıvı dolu boşlukları astarlayan, pinositozla taşıma yapan tek tabakalı yassı epitel, işlevi görmektedir.

Düzenli tüketim özellikle kadınlarda Tip 2 Diyabeti riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmektedir.

Ceviz tüketiminin aynı zamanda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada, başlangıcını geciktirmede, ilerlemesini yavaşlatmada veya Alzheimer hastalığını önlemede olumlu bir etkisi olduğu açıklanmıştır.

Uzmanların önerisi günde 2-5 adet arası ceviz tüketimidir ve haftada 2-3 kez salatalarınızda ceviz yağı alternatifini değerlendirmeniz yönündedir. Bu sayı kişisel sağlık problemleri veya kilo durumu ile değişiklik gösterebilir.